زیست شناسی آبدانان
 
قالب وبلاگ
برای کنکوری ها:

یک نمونه سوال برای اینکه بدانید کتاب زیست  شناسی ۱ را چقدر دقیق

 خوانده اید؟


موضوعات مرتبط: نمونه سوالات تستی زیست 1
ادامه مطلب
[ جمعه بیست و ششم خرداد ۱۳۹۱ ] [ ] [ رشيدي ]


زیست شناسی تنها کتابیه که به جرئت میشه روش قسم داد که باید کتاب هاشو جوید=خورد(به معنای واقعی)…باید اینقدر بخونید که وقتی بعد عید اسم فصل ۹ پیش به گوشتون رسید …قیافتون از اینکه اینقد خوندینش اینجوری بشه
قبل از این که هر صفحه از هر فصلی رو شروع به خوندن کنید ، اول چند لحظه به شکل های اون صفحه از نظر زیرنویس و نامگذاری دقت کنین( به عبارتی توی ذهنتون scan کنید) و بعد شروع به خوندن ِ اون صفحه کنید ، میدونید چرا ؟چون بعضیامون عادت داریم متنو میخونیم بعد هی میریم بالا پایین تا عکسه رو ببینیم …دوباره متنو میخونیم …بعد دوباره به دنبال عکس ..خب مگه مجبوری؟؟؟
قبل از مسلط شدن روی تمامی قسمتهای کتاب درسی(از متن گرفته …پاورقی ها…شکل ها و عکس ها و زیرنویس هاشون ….حتی جدول ها که ازشون قرار به سوال اومدن نیست …تا قیدهایی از قبیل اغلب و برخی و بعضی که توی متن درس هستن و تازگیا تو کنکور مد شدن)به هیچ عنوان سراغ مطالب اضافه و تست و جزوه معلما و حتی تاکید میکنم سراغ جزوه نرید….اول ِ اول ِ اول باید کتاب بخونید …بعد برید سراغ جزوه ها و مطالب اضافی و …
موقع خوندن بخش های مختلف پیشنهاد میکنم برای این که کار ِتون توی قسمت قیدها(اغلب و برخی و …)برای آینده هم راحت تر بشه ، یه دفترچه کنارتون بذارید و هر فصل به فصل که میخونید توی دفترچه اتون قید های اون فصل رو وارد کنید …به عنوان مثال :
{ فصل ۱ دوم :
بسیاری از مولکول های زیستی نسبت به مولکول های غیر زیستی بسیار بزرگ اند و درشت مولکول نامیده می شوند
یا بسیاری از آنزیم ها در دما بالاتر از ۴۵ درجه غیر فعال می شوند …}
برای این کار هم توصیه میکنم برای اولین بار که دارید یک بار به طور کامل کتاب های دوم و سوم و پیش دانشگاهی رو میخونید ، سراغ کتاب زیست شناسی زیر ذره بین دکتر آرامفر نرید …بذارید اولین بار با اون دفترچه ای که خودتون میسازید واسه قید ها برید جلو تا فصل فصل که تو ذهنتون جا افتاد ، بعد برید سراغ اون کتاب که قید قید رفته جلو ….
آخر هر فصل که خوندین پیشنهاد میکنم برای این که یه دوره ای روی تعاریفی که توی اون فصل ارائه شده بود بکنید از کتاب لغت نامه ی زیست شناسی دکتر آرامفر(از چاپ دهم یا دهم به بعدش) استفاده کنید ..تاکید کردم چاپ چندم باشه چون توی این چاپ هاش انتهای کتاب یه قسمت جدید اضافه کرده به نام ِ شما اشتباه نکنید که قسمت قسمت داره و مثلا اومده توی هر قسمت کلماتی که شبیه هم هستند و امکان اشتباه کردن و قاطی کردنشون هست رو کنار هم تعریف کرده مثلا (فیبر ، فیبرین ، فیبریل)یا( کراتین ، کوتین ، کینین ،کراتینین) ….چون مثلا یه بار سوال کنکور بوده که گزینه هاش (کراتین ، کوتین ، کیتین ، کراتینین ) بوده …این قسمت کتاب امکان اشتباه کردنتو تو این جور سوالا از بین میبره …

خب بزارید یه نگاه کلی هم روی همون ۷ تا مبحثی که گفتیم بندازیم که دیگه داریم زیادی حرف میزنیم و میدونم خسته شدید ، خب من چیکار کنم :

۱)مبحث زیست مولکولی —->فصول ۱و۲ دوم – ۵ سوم – ۱و۲ پیش :
این فصل ها بیشتر حفظی هستن ، توی فصل ۱ سال دوم برای مولکول های زیستی(که شامل کربوهیدرات ها ، لیپیدها ، پروتئین ها و اسید نوکلئیک ها هستن) یه چارت درست کنین-انواع پروتئین ها که ۷ دسته اند با مثال هاشون خوب یاد بگیرید – آنزیم های درون و برون سلولی رو خوب بشناسید(مثلا بدونید که کاتالاز درون سلولی و آنزیم هایی مثل آنزیم های گوارشی برون سلولی اند)
توی فصل ۲ سال دوم یه چارت واسه خودتون از اندامک ها و کار هاشون درست کنین – توی این فصل یه خلاصه نویسی هم از اندازه باکتری ها،کوچترین و دراز ترین سلولهای طبیعت داشته باشین – توی قسمت اندامک ها اونایی که پیوستگی و مجاورت و گستردگی دارن رو هم خوب یاد بگیرید(که مثلا غشا هسته و شبکه صاف و زبر پیوستگی داره – یا پراکسی زوم مجاور شبکه صاف هست – شبکه صاف گسترده ای توی کبد داریم)
توی فصل ۵ سوم که دانشمندا رو با کاری که کرده بودن رو خوب یاد بگیرید(مثلا خوب بدونید که کی از هسته سلول ماده ای استخراج کرد که خاصیت اسیدی داشت: فردریک میشر) – توی این فصل توی DNA ی خطی و DNA ی حلقوی باید خوب بدونید چه جوری از روی تعداد نوکلئوتید ها تعداد پیوند های قند-فسفات یا پیوند فسفو دی استر رو میشه حساب کرد – بازهای پورین و پیریمیدین رو خوب بشناسید و پیشنهاد میکنم برای بهتر یاد گرفتنشون بیشتر بدانید ِ اون بازهای آلی رو هم یاد بگیرید – توی همانند سازی DNA آنزیم های مختلف رو که شرکت دارن با وظیفه ای که دارن هم خوب یاد بگیرید

توی فصل ۱ پیش رمز خیلی از کدون ها رو باید خوب بدونید(مثلا کدون آغاز-کدون های پایان-کدون آمینواسید سیستئین-کدون آمینواسید لوسین-کدون آمینو اسید فنیل آلانین)-واو به واو ِ مراحل و اتفاقاتی که توی ترجمه و رونوسی می افته رو بلد باشین – اون شکل ساختار پرمانندی که RNA ها درستش کردنو خوب تحلیل کنین(جهت رونویسی-تعداد ِ مونومر هاش)-بدونید که هر سنتز یا رونویسی بر عهده ی کیه(مثلا سنتز ِ ژن ِ RNA پلیمراز ِ ۲ بر عهده ی DNA پلیمرازه یا رونویسی ِ ژن انسولین بر عهده RNA پلیمراز ِ ۲ هست (قاطی نکنید ،ل ِ م ِ شو بلد باشید دیگه حله)/
توی فصل ۲ پیش هم مراحل مهندسی ژنتیک رو باید خوب بلد باشید و این که توی هر مرحله کدوم پیوند ها شکسته یا تشکیل میشن – کاربرد های مهندسی ژنتیک توی پزشکی و کشاورزی و دامپروری و توالی یابی هم مهمه .

ادامه دارد....

[ سه شنبه بیست و سوم خرداد ۱۳۹۱ ] [ ] [ رشيدي ]
- همه کانال های پروتئینی که در غشای سلول های جانوری قرار دارند، .............

1) می توانند به طور غیر تخصصی عمل نمایند.

۲ ) به مولکول های آب اجازه عبور می دهند.

3) فقط در موقع عبور برخی از مواد باز می شوند.

4) همیشه بازند و مولکول های کوچک را عبور می دهند.

2- در کشت بافت، ماده ای که به همراه اکسین ریشه زایی را تحریک می کند، در کشاورزی برای ............ مورد استفاده قرار می گیرد.

1) بازدارندگی رشد جوانه های جانبی

۲) افزایش مدت نگه داری میوه ها

۳) درشت کردن میوه های بدون دانه

۴) تسهیل در برداشت مکانیکی میوه ها

بقیه سوالات در ادامه مطلب


موضوعات مرتبط: سوالات کنکور سراسری
ادامه مطلب
[ دوشنبه بیست و دوم خرداد ۱۳۹۱ ] [ ] [ رشيدي ]
زيست‌شناسي در روزهاي باقي‌ماندهبه دانش‌آموزان مقطع پيش‌دانشگاهي پيشنهاد مي‌شود بيش‌ترين تمرکز را روي مطالب پيش‌دانشگاهي و به خصوص مباحث زيست پيش‌دانشگاهي 2 داشته باشند؛ ايام امتحان، خود يک عامل تمرکز است؛ زيرا هرساله حدود 25% تست‌هاي کنکور را به خودش اختصاص مي‌دهد. پيشنهاد ما اين است که براي 4 فصل آخر زيست پيش‌دانشگاهي، ويژگي‌هاي موجودات را به صورت جدول يا شاخه‌‌اي جمع‌بندي کنيد که بعد از ايام امتحانات بتوانيد مطالب را به دفعات زياد تکرار کنيد تا اين مطالب را فراموش نکنيد (تا روز آزمون حداقل 20 بار تکرار داشته باشيد.)
نمونه‌اي از اين جمع‌بندي را در جدول زير آورده‌ايم:

بعد از ايام امتحانات، بيش‌ترِ تمرکز و تکرار را روي 3 فصل آخر زيست سال سوم (توليد مثل در گياهان، رشد و نمو در گياهان و رشد و نمو در جانوران) و 3 فصل آخر زيست دوم (گردش مواد، دفع مواد زايد در جانداران و حرکت) اختصاص دهيد؛ زيرا حدود 20% تست‌ها را شامل مي‌شوند.
به فارغ‌التحصيلان تجربي پيشنهاد مي‌شود علاوه بر مباحث زيست پيش‌دانشگاهي 2 و سه فصل آخر زيست دوم و سوم، مباحث ژنتيک (پروتئين‌سازي، مهندسي ژنتيک، ژنتيک جمعيت، ميتوز و ميوز و مباحث احتمالات و دودمانه) را بيش‌تر تمرين کنند؛ زيرا با توجه به بودجه‌بندي مباحث در کنکور، 22% تست‌ها را شامل مي‌شود.
جدول زير نشان‌دهنده‌ي تعداد سؤالات هر مبحث در کنکور سراسري 90 است. هم‌چنين شامل درصد پاسخ‌‌گويي يک‌چهارم داوطلبان شرکت‌کننده در همان سال است:
منبع: مجله آزمون شمار
[ دوشنبه بیست و دوم خرداد ۱۳۹۱ ] [ ] [ رشيدي ]
[ دوشنبه بیست و دوم خرداد ۱۳۹۱ ] [ ] [ رشيدي ]
[ شنبه بیستم خرداد ۱۳۹۱ ] [ ] [ رشيدي ]

مسائلی از فصل پنجم زیست شناسی ۲


موضوعات مرتبط: نمونه سوالات تشریحی زیست 2
ادامه مطلب
[ پنجشنبه هجدهم خرداد ۱۳۹۱ ] [ ] [ رشيدي ]
 

توضیحات عکس: شام در کنار تخت استاد سرد شده است. ظاهرا دیگر نیازی به خوردن غذا نیست. تمام دستگاه ها حتی ماسک تامین اکسیژن نیز جدا شده است. فقط سنسورها تپش قلب را نشان می دهند. در چنین حالتی شکفت انگیز است که استاد تنها به مطالعه و بالا بردن دانش خود فکر می کنند. این امر مورد حیرت پزشکان و کادر پزشکی بیمارستان دانشگاه ژنو شده است و این تصویر را بعنوان یک تصویر تکان دهنده، یکی از کارمندان بیمارستان ثبت کرده است.

 

[ دوشنبه پانزدهم خرداد ۱۳۹۱ ] [ ] [ رشيدي ]
اختلالات ژنتیکی در چهار گروه طبقه بندی میشود :

اتوزومی غالب 

 اتوزومی مغلوب 

 وابسته به جنس غالب 

 وابسته به جنس مغلوب .


ادامه مطلب
[ یکشنبه چهاردهم خرداد ۱۳۹۱ ] [ ] [ رشيدي ]
متاسفانه در مدرسه و دانشگاه چیزی راجع به چگونه درس خواندن نمی آموزند . یادگیری و مطالعه ، رابطه ای تنگاتنگ و مستقیم با یکدیگر دارند، تا جایی که می توان این دو را لازم و ملزوم یکدیگر دانست. برای اینکه میزان یادگیری افزایش یابد باید قبل از هرچیز مطالعه ای فعال و پویا داشت .
ادامه مطلب
[ یکشنبه چهاردهم خرداد ۱۳۹۱ ] [ ] [ رشيدي ]
شاید درباره ی کوه مقدس شنیده ای:

آن بلندترین کوه در جهان است.

اگر به قله برسی فقط یک آرزو خواهی داشت:

و آن، این که فرود آیی و با آنانی باشی که در ژرف ترین دره سکنا گزیده اند.

بدین دلیل است که کوه مقدس خوانده می شود.

                                     جبران خلیل جبران

[ پنجشنبه یازدهم خرداد ۱۳۹۱ ] [ ] [ رشيدي ]
[ پنجشنبه یازدهم خرداد ۱۳۹۱ ] [ ] [ رشيدي ]
سوالات فصل بندی شده از کتاب زیست شناسی سال چهارم
ادامه مطلب
[ چهارشنبه دهم خرداد ۱۳۹۱ ] [ ] [ رشيدي ]
بدترين گناه اين است که به کسي که تو را راستگو مي پندارد دروغ بگويي...

                                             ويليام شکسپير

[ سه شنبه نهم خرداد ۱۳۹۱ ] [ ] [ رشيدي ]
مسائلی از ژنتیک جمعیت


ادامه مطلب
[ سه شنبه نهم خرداد ۱۳۹۱ ] [ ] [ رشيدي ]
[ شنبه ششم خرداد ۱۳۹۱ ] [ ] [ رشيدي ]
درخشش دانش آموزان آبدانان در مسابقات آزمایشگاه زیست شناسی استان

۱: نتایج مدارس خاص: مهدی محمدی از دبیرستان دکتر حسابی مقام دوم

۲: نتایج مدارس عادی: مقدسه احمدی از دبیرستان زینب مقام اول

نویسندگان وبلاگ زیست شناسی آبدانان کسب این موفقیت را به این دانش آموزان تبریک گفته و برای آنان آرزوی موفقیت دارند.

[ شنبه ششم خرداد ۱۳۹۱ ] [ ] [ رشيدي ]
[ چهارشنبه سوم خرداد ۱۳۹۱ ] [ ] [ رشيدي ]
[ چهارشنبه سوم خرداد ۱۳۹۱ ] [ ] [ رشيدي ]
[ چهارشنبه سوم خرداد ۱۳۹۱ ] [ ] [ رشيدي ]
[ سه شنبه دوم خرداد ۱۳۹۱ ] [ ] [ رشيدي ]
[ سه شنبه دوم خرداد ۱۳۹۱ ] [ ] [ رشيدي ]
[ سه شنبه دوم خرداد ۱۳۹۱ ] [ ] [ رشيدي ]
پاسخ فعالیت های کتاب زیست شناسی سوم تجربی


موضوعات مرتبط: پاسخ به فعالیت های کتاب زیست 2
ادامه مطلب
[ سه شنبه دوم خرداد ۱۳۹۱ ] [ ] [ رشيدي ]
[ سه شنبه دوم خرداد ۱۳۹۱ ] [ ] [ رشيدي ]
[ دوشنبه یکم خرداد ۱۳۹۱ ] [ ] [ رشيدي ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

سلام. در وبلاگ زیست شناسی آبدانان سعی شده با ارائه ی مفاهیم زیستی، نمونه سوالات، تحلیل ازمونها و ... گامی هر چند ناچیز برای خدمت به فراگیران این درس ارائه شود.

1- ارائه ی نظرات شما به بهبود کیفی وبلاگ کمک خواهد کرد.

2- استفاده از مطالب و تصاویر وبلاگ فقط وفقط با ذکر منبع مجاز می باشد.

نویسنده : صفا رشیدی
کارشناسی ارشد زیست شناسی و
دبیر زیست شناسی آبدانان
موضوعات وب
امکانات وبدر اين وبلاگ
در كل اينترنت
<